DÜNYAORTADOĞUSuriye

Teröristler Arabistan Ve Türkiye’nin Cezalandırması Korkusuyla Halep’ten Çıkamıyorlar

Suriye askeri konular uzmanı, Birleşmiş Milletler olmaksızın Halep’te ateşkes sağlanması için oluşturulan Suriye barış planını Direniş Cephesinin başka bir zaferi daha olarak nitelendirdi.

Suriye askeri konular uzamanı Türki Hasan basın mensuplarıyla yaptığı röportajda, teröristler tarafından ateşkesin ihlal edilmesinin ve onların bu bölgeden çıkmaya karşı olmasının çok acayip ve şaşırılacak konular olmadığını belirterek şunları söyledi: ‘Bu teröristler Halep’te kalma ya da Halep’ten çıkma konusunda kendi kararlarıyla değil, bölgesel ve uluslararası tarafların emriyle hareket ediyorlar.

Suriye tarafından sunulan, Rusya’nın gözetimi altında bulunan ve Birleşmiş Milletler’ in bir rol oynamadığı barış planı çerçevesinde, az da olsa silahlı kişilerin bölgeden çıkması; Suriye, Direniş Cephesi ve müttefiki olan Rusya için bir başarıdır. Çünkü Amerika hükümeti kendi desteği altında bulunan teröristlerin Halep’ten çıkmasına karşıdır.

Teröristlerin Halep’te kalma konusunda ısrar etmelerinin asıl nedeni; Ahrar-ı Şam ve Nusra Cephesi terör örgütü liderlerinin İdlib’e ulaşır ulaşmaz, Suudiler, Katar ve Türkiye tarafından cezalandırılacaklarından korkuyor olmalarıdır. Çünkü onların Halep’te kalmaları konusundaki emirden caymaları halinde, öldürülme ya da kendilerine verilen mal varlıklarının geri alınma ihtimali vardır.

Halep’teki mevcut ateşkes, teröristlerin canlarını kurtarmaları için verilen son şanstır. Teröristler kendi şahsi silahlarıyla, kendileri gibi kişilerin bulundukları bölgelere gidebilirler.

Daria, El-Va’ar, El-Mazamiyye, Kudsiya ve El-Hame Bekar gibi çeşitli bölgeleri kapsayan son barış planıyla, Suriye Hükümetinin meşruiyeti şüphesiz hale gelmiştir.

Halep’teki teröristlerin, Suriye Ordusunun bölgedeki teröristleri nihai olarak bastırmaları için yürüttükleri askeri operasyonlara engel olmak adına, sivilleri kalkan olarak kullanmaktan ve onların güvenli geçitlerden çıkışına engel olmaktan baka çareleri yoktur.

Amerika Hükümeti zaman kazanarak, Suriye krizini uzatmaya çalışmaktadır. Çünkü Amerika ve uşakları Halep dosyanın ellerinden gittiğine ve bu dosyanın Suriye Ordusu ve müttefiklerinin eline geçtiğine şahit olacaklardır.’

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı