DÜNYAIrak

Teröristlerin Samarra’da Gerçekleştirdiği Patlamada 5 İranlı Şehit Oldu

Irak’ın kuzeyindeki Samarra kentinde bombalı saldırılar meydana geldi.

Samarra’daki Harameyn-i Askeriyen -sa- yetkilileri yaptığı açıklamada; ziyaretçilerin bulunduğu yolcu terminalinde bomba yüklü bir araç infilak etti, kalabalık arasında başka bir bombanın da patlaması sonucu 7 ziyaretçi şehit oldu, 97’si İranlı olmak üzere 102 kişi de yaralandı.

İran Hac ve Ziyaret Kurumunun yayınladığı bildiride şu açıklamalar yer aldı: ‘Dün Samarra’da, ziyaretçilerin otobüslerinin park edildiği bölgede ve ziyaretçilerin güzergahında teröristler tarafından meydana gelen patlamada maalesef bazı ziyaretçilerimiz şehit olmuş ve birçok ziyaretçimiz de yaralanmıştır.’

Bu bildiriye göre; Hac ve Ziyaret kurumu yararlılara yardım için Kazimeyn personelini hemen Samarra’ya gönderdi. Hac ve Ziyaret tıbbi merkezinin ve Irak sağlık ekiplerinin iş birliği ile yaralılar 4 helikopterle Bağdat hastanelerine kaldırıldı.

Bu olayda 5’i İranlı ve 2’si Iraklı İranlı olmak üzere 7 kişi şehit oldu ve aynı zamanda 97’si İranlı olmak üzere 102 kişi de yaralandı.

İran Hac ve Ziyaret Kurumu yaptığı açıklamada, bu saldırıda yaralanan ve şehit olan ziyaretçilerin Hac ve Ziyaret Kurumu kafilelerinden olmaması nedeniyle, bu kişiler ait kesin bilgilere ulaşamadıklarını, saldırıda yararlanan ve şehit olanların isimlerinin İran İslam Cumhuriyeti’nin Irak’taki Büyükelçiliği tarafından açıklanacağını belirtti.

İran Acil Servis Başkanı da Tesnim Habere verdiği röportajda, Samarra’daki saldırıda yaralanan 88 kişinin Tahran’da 11 hastanede tedavi altında olduğunu belirterek, 11 yaralının da Irak hastanesinde tedavi edildiğini, çünkü onların intikalinin mümkün olmadığını söyledi ve aynı zamanda bugün hastaları ziyaret ettiğini belirterek, yararlıların hiçbirinin durumunun ağır olmadığını ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı