DÜNYAİNSAN HAKLARIİran

Tuğgeneral İsmaili: Türkiye Aceleci Davrandı

Rus bombardıman uçağının Türkiye jetleri tarafından düşürlmesini değerlendiren İran Hatem’ül Enbiya Hava Savunma Karargahı Komutanı Ferzad İsmaili, hehangi bir sivil veya savaş uçağının tacizine verilecek cevabın onu yok etmek olmadığını, en son adım olması gerek bu girişime karşın bölge güvenliği, istikrarı ve huzuru ön planda tutulması gerektiğini söyledi.

Bu gibi durumlarda aceleci davranmamaya göstermenin yanısıra ilmi, uygulamalı ve usulüne göre adım atmanın şart olduğunun altını çizen Tuğgeneral Ferzad İsmaili, Türk hava sahasının ihlali konusu halen Rusya ve NATO tarfından inmcelenmekte olduğunu konuşmasına ekledi.

İran Hatem’ül Enbiya Hava Savunma Karargahı Komutanı, NATO’nun, Türk hava sahasının ihlal edildiği şeklinde inanmasına karşın Rusya’nın sunduğu uydu fortoğraflarla aynı görüşte olmadığına dikkat çekti.

Ferzad İsmaili, iki yıl önce İran hava sahasını ihlal eden, 108 Amerikan askerini taşıyan ve zorunlu olarak Bandar Abbas havalimanına indirilen ABD uçağına işaret ederek, o dönemde yasal olarak amerikan uçağını imha edecek güçte olan İran’ın böyle bir girişimde bulunmadığını hatırlattı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı