DÜNYAİran

Tümgeneral Safevi: İran, IŞİD ile mücadelede büyük rol oynamakta

İmam Hamanei’nin Başdanışmanı Tümgeneral Yahya Safevi, Tahran Cuma Namazı hutbelerinden önce yaptığı konuşmada, Baas Rejimi’nin 8 yıl boyunca İran’a dayattığı savaşa değinerek, bu savaşta Amerika, eski Sovyetler Birliği ve birçok Avurpa ve Arap ülkelerinin Saddam müttefikleri arasında yer aldığını belirtti.

Sovyetler Birliği’nin 1990 yılında parçalanarak 15 bağımsız cumhuriyete ayrıldığına dikkat çeken Tümgeneral Safevi, Rusya devletinin Amerika’nın Afganistan’a düzenlediği saldırıdan sonra İran ile iyi ilişkiler içinde olduğunu ve şu anda da Rusya’nın Suriye krizi gibi bazı bölge gelişmelerinde İran ile aynı görüşte bulunduğunu söyledi.

Suudi Arabistan’ı Siyonist Rejim destekliyor

Safevi, 1990 yılında Irak’ta iktidarda bulunan Baas Rejimi’nin 8 saatten daha az bir sürede Kuveyt’i işgal edebildiğini belirterek, “Kuveyt, bu olaydan önce İran-Irak savaşında Saddam’a yönelik milyarlarca dolar destek sağladı, yalnız İran İslam Cumhuriyeti buna rağmen Kuveyt’e düzenlenen saldırıyı kınadı” diye ekledi.

DAEŞ (IŞİD) ile mücadele konusunda Irak’ın İran’dan yardım istemesine de değinen Tümgeneral Yahya Safevi, “Irak devletinin isteği üzerine bu ülkenin topraklarını kirleten DAEŞ terör örgütüyle mücadele eden İran bu konuda büyük rol oynamaktadır. ABD’nin başını çektiği DAEŞ karşıtı koalisyon DAEŞ’le mücadelede hiç yardımda bulunmamakla birlikte bazen de DAEŞ ve diğer terör örgütlerini desteklemiştir” diye açıkladı.

İslam İnkılabı Rehberinin Başdanışmanı, İran-Irak savaşında Suudi Arabistan kralının Baas Rejimi’ne büyük destekler verdiğini ifade ederek, “O dönem, Saddam’a milyarlarca dolar destek sağlayan Suudi Arabistan, şu anda da Siyonist Rejim ve Amerika desteği ile Yemen’in masum halkına karşı bir vekalet savaşı başlatmıştır. Suud Rejimi bu savaştan yenilgi ve rezillikten başka hiçbir şey elde edemeyecektir” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı