DÜNYAHABERLER

Türk Halkının Bilmediği Bir Şeyler mi Var…Siyonist İsrailli bakan: Erdoğan’ın söylemlerine rağmen İsrail-Türkiye ilişkileri iyidir

İsrail İstihbarat ve Nükleer Enerji Bakanı Yisrael Katz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail’e yönelik sert söylemlerine rağmen Türkiye’nin İsrail’le ilişkilerinin sürekli arttığını söyledi.
Suudi yayın kuruluşu İlaf’a demeç veren İsrail İstihbarat ve Nükleer Enerji Bakanı Yisrael Katz, Hayfa’dan Suudi Arabistan’a uzanan bir demiryolu projesi üzerinde çalışıldığını açıklayarak Türkiye’nin de mallarını Körfez’e Hayfa limanından ulaştırdığını söyledi.
Katz, “Türkiye, mallarını Hayfa limanı üzerinden Körfez bölgesine gönderiyor. Türk ürünlerinin yaklaşık yüzde 25’i Hayfa limanından ve Ürdün üzerinden Körfez bölgesine ulaştırılıyor” dedi.
Yakın Doğu Haber‘in aktardığına göre, Türkiye ile İsrail’in ilişkilerine de değinen İsrail İstihbarat ve Nükleer Enerji Bakanı Yisrael Katz, Türkiye’yi İsrail’in ‘düşmanının dostu’ olarak nitelemekle birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail’e yönelik inişli-çıkışlı söylemlerine rağmen Türkiye’nin İsrail’le ilişkilerinin sürekli arttığını söyledi.
Katz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail karşıtı açıklamalarının Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkileri etkilemediğini belirtti ve hatta Gazze’ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisindeki 10 Türk vatandaşının İsrail askerleri tarafından uluslararası sularda öldürülmüş olmasının dahi Türkiye’nin İsrail’le ekonomik ilişkilerini olumsuz etkilemediğini söyledi. Katz, İsrail’e en çok yolcu taşıyan uçak firmalarının Türk uçak firmaları olmasını da örnek olarak gösterdi.
Yisrael Katz, İsrail’i Ürdün, Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkelerine bağlayacak bir demiryolu inşası projesinin bulunduğunu açıkladı ve başta Suudi Arabistan olmak üzere Fars Körfezi ülkelerini Hayfa’ya karadan bağlayacak olan bu demiryolu projesinin Ürdün’den geçecek kısmını Ürdün hükümetinin yapacağını söyledi ve “Umarım Suudi Arabistan’daki Hicaz demiryolu hattı da yeniden hayat bulur” dedi.
Trump’ın Kudüs’le ilgili sözlerine işaret eden Katz, Trump’ın Kudüs’ün tamamını İsrail’in başkenti olarak tanıdığına dikkat çekti ve ‘’Trump, doğu ve batı Kudüs’ün sınırlarının Filistin-İsrail müzakerelerinde belirleneceğini söyledi’’ dedi. Kudüs’ün tamamının İsrail’e ait olduğunu belirten Yisrael Katz, ‘’Biz, İsrail için Kudüs’ü birleşik halde istiyoruz. Yahudiler, 2 bin yıl sonra bunu kurmak için döndüler. Biz, bizim için zor olmasına rağmen taksim planını bile kabul etmiştik’’ dedi. Filistinliler arasındaki bölünmüşlüğe değinen Katz, “İkiye bölünmüş olmalarından dolayı Filistinlilerin durumu oldukça zayıf. Hamas gibi bazıları intifada, füze atmak ya da askeri eylemler yapmak peşinde. Mahmud Abbas gibi bazıları ise iki devletli çözüm peşinde. Filistinliler hiçbir çözüm yoluna hazır değiller” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı