DÜNYAHABERLERMEDYA ANALİZ

Ukrayna’nın Odessa kentinde çıkan olaylarda 38 kişi öldü

Ukrayna’nın Odessa kentinde çıkan olaylarda ölenlerin sayısının 38 olduğu bildirildi

Ukrayna’da gerilim daha da tırmanıyor. Çatışmalar Odessa kentine de sıçradı.

Ukrayna yanlıları ve Rusya yanlıları günün erken saatlerinde karşılıklı gösteri yaptı.

Rusya yanlıları ile Ukrayna yanlıları, daha sonra çatışmaya başladı. Rusya yanlıları sendika binasına sığındı. Ardından Ukrayna yanlıları da binaya girdi.

Binada devam eden çatışmalarda yangın çıktı. 30 kişi dumandan zehirlenerek hayatını kaybetti, 8 kişi ise camdan atlayarak can verdi.

Odessa’da gün içinde devam eden çatışmalarda 4 kişi daha ölmüştü. Son gelişmelerle bilanço şimdilik 42 ölü 65 yaralı oldu.

Kiev yönetimi, dün Rusya yanlılarına yönelik operasyona başlamıştı.

Ukrayna geçici Devlet Başkanı Aleksandr Turçinov, operasyonun istedikleri hızda ilerlemediğini ancak çok sayıda Rusya yanlısının öldürüldüğünü belirtmişti.

Sabah saatlerinde Ukrayna’nın Slavyansk kentinde de Rusya yanlıları 2 Ukrayna helikopterini düşürmüştü, 2 pilot yaşamını yitirmişti.

Birleşmiş Milletler ise Rusya’nın çağrısıyla olağanüstü toplandı. Ancak toplantıdan bir sonuç çıkmadı.

Odessa polisinden daha önce yapılan açıklamada, 38 kişinin öldüğü belirtilmişti. Ukrayna İçişleri Bakanlığı ise, konuya ilişkin açıklamasında, Odessa kent merkezindeki olaylardan sonra çıkan yangında 31 kişinin öldüğünü bildirdi.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Odessa’da 38 kişinin ölümü, 50 kişinin yaralanmasıyla neticelenen trajik olayların “kısmen kınandığı” kaydedildi.

Açıklamada, “Yaşanan olayları, federalleşme yanlılarına fiziksel terör uygulayan, aralarında Sağ Sektör’ün de yer aldığı milliyetçi radikal grupları şımartan Kiev yönetiminin suçlu sorumsuzluğunun başka bir tezahürü gibi kabul ediyoruz” ifadesine yer verildi.

Slavyansk’taki askeri operasyonun ve Odessa’da yaşananların, “21 Şubat Anlaşması ve Cenevre Mutabakatı’nın yükümlülükleriyle hiçbir ortak taraf taşımadığı” bildirilen açıklamada Kiev ve Batı, sorumluluk almaya ve güç kullanımına son vermeye çağrıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı