MEDYA ANALİZSuriye

Ürdün’de İsrailli subaylardan eğitim aldık

Suriye ordusundan ayrılarak silahlı gruplara katılan; ancak daha sonra pişmanlık duyarak geri dönen bazı subaylar, Ürdün’de aralarında İsraillilerin de bulunduğu yabancı subaylardan eğitim aldıklarını açıkladı.

Silahlı gruplara katıldıktan sonra pişmanlık duyup Dera ve çevresinde güvenlik güçlerine teslim olan aralarında Suriye ordusundan firar eden askerlerin de bulunduğu militanlar Suriye televizyonuna açıklamalarda bulundu.

Silahlı gruplara katılmadan önce Suriye ordusunda görev yapan Yusuf İsmail Ahmed, şunları söyledi “terörist çeteler, ordudan ayrılmazsam ailemin ve çocuklarımın kafasını keseceklerini söyleyerek beni tehdit etti. Tehditlerinden korktuğum için onlara katıldım; ama şükürler olsun ki onların hiçbir eylemine katılmadım. Onlar devrim yaptıklarını söylüyorlar; ama onların devrimi, kafa kesmekten, hırsızlık yapmaktan kadınlara tecavüz etmekten başka bir şey değil.

Ürdün’de bir kamp var, orada yabancı subaylar Suriye ordusundan ayrılan askerlere eğitim veriyorlar, daha sonra bu subaylar terörist gruplarla birlikte Suriye’ye karşı savaşa katılıyorlar.  Ben o kamptakilere ve Zuayter kampında kalan Suriyeli askerlere geri dönmeleri çağrısında bulunuyorum, hiçbir yer ülkelerinden daha iyi değil.”

Suriye ordusundan kaçarak silahlı gruplara katılan Basim Atme de, şunları söyledi: “Onlar beni kendilerine katılmam için tehdit ettiler, katıldıktan sonra beni eğitim için Ürdün’e götürdüler. Orada eğitim veren subaylardan bazıları İsrailliydi. Bazıları ise benim bilmediğim bir dille konuşuyorlardı.

Çıkarılan aftan yararlanmak için geri dönüp teslim oldum. Diğer firari askerlerden de ülkeye geri dönmelerini istiyorum.”

Eskiden Suriye ordusunda görev yapan subaylardan Muhammed Lebad, “Silahlı gruplar onlara katılmamam halinde ailemi öldürmekle tehdit ettiler. Onlar, hırsızlık ve yağmacılık yapan çapulculardan ibaret. Onlar devrimci falan değiller, silahlı birer haydutlar. Ben aftan yararlanmak için döndüm, diğerlerinin de dönmesini istiyorum” derken, doktorluk yaparken silahlı gruplara katılan Velid Şettar da “Her insan hata yapabilir, ancak en iyi insan hatasını anladıktan sonra pişman olup tövbe edebilen insandır” diye konuştu.

Silahlı gruplara katıldıktan sonra geri dönen Avukat Ebla Şettar, Ahmed Sadi ve Muhammed Şettar da pişman olduklarını belirterek aftan yararlanmak için ülkeye geri döndüklerini söylediler.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. ALLAHA YEMİN OLSUN Kİ,ESİT LE BİRLİKTE ,MÜSLÜMANLARA ALÇAKÇA SALDIRILARINIZ ÜMMETİN YÜREĞİNİ PARÇALIYOR…VE BU ÜMMETİN ŞEREFLİ EVLATLARI BU ALÇAKÇA KATLİAMLARIN İNTİKAMINI SİZDEN MUTLAKA ALLAHIN İZNİL ÇOOK ACI BİR ŞEKİLDE ALACAKTIR,SADECE BİRAZ BEKLEYİN…BAKALIM ZALİMLERİN SONU NASIL OLUYORMUŞ?…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı