DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSuriye

Washington Post: Seçimler, ABD’nin Suriye başarısızlığının kanıtıdır

Washington Post gazetesi, Suriye seçimlerinin, ABD’nin bu ülkeye yönelik politikasının başarısızlığının bir göstergesi olduğunu yazdı.

Washington Post’ta Liz Sly ve Ahmed Ramadan imzasıyla yayımlanan haberde, Suriye’de yapılan seçimlerin Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın ülkedeki kontrolüne dair güçlü bir mesaj verdiği belirtildi.

Suriye’deki seçimleri önemsiz göstermeye çalışan yazıda Suriyelilerin salı günü “çok sıkı kontrollü bir seçime katıldığı” belirtildi ve Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın bu seçimlerle iktidarını pekiştirdiği ifade edildi.

Haberde ayrıca Washington’un Beşşar Esad’ı cumhurbaşkanlığından çekilmeye zorlayan politikasına da işaret edilerek salı günü yapılan seçimlerin Washington’un bu politikasının başarısızlığı anlamına geldiğine dikkat çekildi.

Yazıda, “aslında Esad, 2 yıl önceyle kıyaslandığında çok daha güçlü gözüküyor. Onun güçleri, Rusya, İran ve Lübnan ile Suriye’deki gönüllü güçlerin desteğiyle geçen yıl boyunca silahlı muhalifleri, Suriye’de egemen oldukları yerlerden çıkardı” ifadelerine yer verildi.

Suriye seçimlerinin Beşşar Esad’ın askeri alandaki kazanımlarını siyasi alanda da arttırdığının belirtildiği yazıda “Suriye’nin çeşitli bölgelerinde, Beşşar Esad’a sevgi gösterilerinde bulunan seçmenlerin canlı yayımlanan görüntüleri, Esad’iın hala ülkenin çoğunluğunu elinde bulundurduğunu gösteriyor” denildi.

Öte yandan el-Hayat gazetesinde İbrahim Hamidi imzasıyla yayımlanan yazıda da Suriye halkının dünkü seçimlerle Suriye’de kısa vadede hiçbir değişimin olmayacağı sinyalini verdiği belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı