DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon DakikaYemen

Yemen Hizbullahı: Suud başta olmak üzere, bölgedeki bazı güçlerin düşüşü başladı

Suudi Arabistan, Yemen başkenti San’a’ya askeri operasyon düzenledi. ABD bu operasyona taktiksel ve lojistik destek verdiğini açıklarken, Suud basının verdiği bilgiler gerçekleştirilen askeri operasyona Mısır ve Ürdün’ün de destek olduğu yönünde. Ensarullah ise olayların açıkça bir savaş olduğunu görmekte.

Suudi’nin gece yarısı gerçekleştirdiği operasyonda başkent San’a’da 13 kişi öldü. Suudi saldırısı ilk olarak Yemen Devlet Hava Limanını ve Sabaha mıntıkasını hedefledi.

Meyadeen’in verdiği habere göre Riyad’ın Paket Rüzgarı olarak isimlendirdiği operasyonu ardından şehir kara bir sisin altında nisbî bir sessizliğe bürünmüş durumda. Yemen Müdafa Birlikler Bakanlığı’ndan bir yetkilinin bildirdiğine göre Suudi’ye yanıt verileceği hususunda resmi bir karar çıkmış durumda. Bölgedeki Meyadeen muhabirleri saldırı esnasında iki uçağın düşürüldüğünü bildirdi.

Ensarullah hareketi yetkililerinden Muhammed el-Buheyti’nin bildirdiğine göre Suudi Arabistan, gerçekleştirdiği bu operasyon ile kendini saldıran taraf konumuna soktuğunu ifade ederek bunu ödeyeceğini açıklamalarına ekledi. Zira bu saldırı mukabilinde Yemen halkının kendini meşru müdafaa hakkı bulunmaktadır. Ayrıca el-Buheyti, bu meşru müdafaanın operasyona katılan diğer ülkeleri de kapsadığına dikkat çekerek şunu söyledi: “Bu hadise, başta Suudi olmak üzere, bölgedeki bazı güçlerin düşüşünün başlangıcıdır.” Bu açıklamalara ilave olarak Ensarullah Devrim konseyi yetkililerinden Tevfik el-Humeyrî, Yemen halkını hedef alan Kaide’yi destekleyen Suudi’ye verilecek cevap olarak, Ensarullah için savaş seçeneğinin açık olduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı