DÜNYA

Zalime Dost Olan, Mazluma Düşman Olur

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz bir araya geldi.

 Türkiye ve İsrail arasında, Mavi Marmara krizinden sonra ilk kez bakan düzeyinde görüşme gerçekleştirdi. Steinitz yaptığı açıklamada “Konuştuğumuz konulardan biri iki ülke arasında doğalgaz boru hattı inşa edilmesi olasılığı oldu” dedi.

Yuval Steinitz ise yaptığı basın toplantısında şunları söyledi:

  • İsrail ve Türkiye hükümetleri ve enerji bakanları arasında (bu konuda) diyalog kurulmasına karar verdik. Türk Enerji Bakanı (Berat Albayrak) ile iyi görüşmelerimiz oldu, konulardan biri iki ülke arasında doğalgaz boru hattı inşa edilmesi olasılığı.
  • Başka seçeneklerimiz de var, ama Türkiye seçeneği çok önemli.
  • Görüşmemizde Gazze ve Batı Şeria’daki Filistinlilere elektrik tedarik edilmesi gibi insani konuları da görüştük. İsrail, Gazze halkının yaşam koşullarını iyileştirecek her türlü katkıyı memnuniyetle karşılıyor. Eğer Türk hükümeti ve şirketleri Gazze halkının yaşam koşullarına iyileştirmeye katkı vermek isterse ki bu konu da masadaydı, bunu mümkün kılmak için elimizden geleni yaparız.
  • İki ülke arasındaki normalleşmenin büyük destekçilerinden biriyim.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, söz konusu görüşme, normalleşmeye ilişkin ikili ilişkilerin başlamasının ardından gerçekleşen iki ülke arasındaki bakan düzeyinde ilk resmi toplantı oldu.

İsrail’den Türkiye’ye doğalgaz ihracatı fırsatlarının detaylıca görüşüldüğü belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Bakanlar doğalgaz ihracatı konusu üzerine diyalog kurmayı kararlaştırmışlardır. Her iki bakan Doğu Akdeniz havzasında huzur ve refahı tesis etmede enerji sektörünün rolüne vurgu yaparak görüşlerini açıklamışlardır. Taraflar, Gazze ve Cenin’de kurulacak elektrik santrallerini içerecek şekilde, Filistinlilere elektrik temin etmenin çeşitli yollarını ele almışlardır. Görüşmeleri marjında, sayın bakanlar Steinitz ve Albayrak bölgesel konuları da ele almışlardır.”

İlişkilerin normalleşmesinin, bakanlarca memnuniyetle karşılandığı belirtilen açıklamada, “Bakanlar, her iki ülke insanlarının yararına ilişkilerin somut hale getirilmesine olan bağlılıklarını ifade etmişlerdir. Bakanlar başta enerji sektörü potansiyeli olmak üzere ekonomik işbirliğinin merkezi konumunun önemini vurgulamıştır” ifadelerine yer verildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı