DÜNYAFilistinHABERLER

Zarif: Kudüs her zaman Arabi-İslami kalacaktır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Kudüs’ün her zaman Arabi-İslami kalacağını bildirdi.
Zarif Twitter hesabından Amerika’nın Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma isteğine karşın attığı Twitte, ‘’İsteseler de istemeseler de Kudüs her zaman Arabi, İslami kalacaktır’’ ifadesine yer verdi.
Bu arada İranlı yetkililerin Kudüs’le ilgili tepkileri devam ederken İran Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, Kudüs ile ilgili alınan karardan kaynaklanan istikrarsızlığın sorumluluğunun Amerika ve Siyonist rejime ait olduğunu söyledi. Amerika’nın Kudüs ile ilgili kararı hakkında ikazda bulunan Şemhani, ‘’İslam ülkeleri birlik içinde ve tek ses olarak mazlum Filistin halkının haklarının çiğnenmesi ve Siyonist rejimin işgal yolunun devamı olan bu kararı kınamakta ve kesin bir şekilde siyasi kapasitelerinden yararlanarak bu kararın karşısında duracaktır’’ dedi.
Kudüs’ün Filistin’in ayrılmaz parçası olduğunu ifade eden Şemhani,’’Bu toprakların geleceği ile ilgili karar o toprakların göçmen olmayan asıl sahiplerine aittir ve hiçbir ülke Filistin’in haklarını görmezden gelerek bu topraklar için karar veremez’’ dedi.
Şemhani, Trump ve ABD yönetiminin yaptıklarının Siyonist rejimin çöküşünü hızlandırdığını ifade ederek, ‘’Kudüs, İslami Filistin ülkesinin başkentidir ve Amerika bu kutsal kentle ilgili kriz yaratarak dünya kamuoyunu bölgedeki hezimetlerinden dolayı saptıramaz’’ dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı