DÜNYAFilistinHABERLER

13. Öfke Cuması’nda İşgal Topraklarında Onlarca Filistinli Yaralandı

Siyonist rejim askerleri ile Filistinliler arasında 13. Öfke Cuması Eylemi sırasında çıkan çatışmalarda onlarca Filistinli yaralandı.

Batı Şeria, Gazze ve işgal altındaki Kudüs’te bu hafta da önceki haftalardaki gibi ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü işgal rejiminin başkenti olarak tanıma kararını kınamak ve bu kent ile dayanışma halinde olduklarını ilan etmek için Filistinlilerin geniş çaplı gösterilerine sahne oldu.

Filistin Enformasyon Merkezi’nin bildirdiğine göre, 13. Öfke Cuması eylemi sırasında Siyonist askerlerin Filistinli göstericilere gerçek kurşun ve göz yaşartıcı gazla saldırdıkları için onlarca Filistinli yaralandı.

Ramallah, el-Halil, Nablus ve Kalkiliye kentlerinde çatışmaların daha şiddetli olduğu ifade edildi.

Öte yandan Siyonist rejim askerleri, Gazze sınırlarında protesto eylemi düzenleyen Filistinlilere kurşun ve göz yaşartıcı gaz ile müdahalede bulundu.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, dün Gazze sınırlarında çıkan çatışmalarda 13 Filistinlinin yaralandığını duyurdu.

Geçtiğimiz hafta bir ABD’li yetkili, Washington’un 14 Mayıs, büyükelçiliğini Tel-Aviv’den Kudüs’e taşıyacağını açıkladı.

Filistinlilerin “Nekbe Günü” olarak adlandırdığı 14 Mayıs; Siyonist rejimin kuruluşunun 70. yıldönümüdür.

BM Güvenlik Konseyi’nin 14 üyesinin Mısır’ın önerdiği Kudüs kararını kabul etmesine rağmen ABD, bu kararı veto etti.

Daha sonra da 128 ülke BM Genel Kurulu’nda Kudüs’ün yasal statüsünün değiştirilmesini reddeden kararname taslağını kabul ederken, sadece 9 ülke bu kararnameye hayır dedi. 35 ülke de oy kullanmadı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı