DÜNYAHABERLERORTADOĞU

ABD İran’a yönelik “dini özgürlüklerin” ihlali iddialarını tekrarladı

ABD Dışişleri Bakanlığı İran’ı defalarca “dini özgürlükleri” ihlal etmekle suçlarken, asılsız iddiaları yineledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 1998’de çıkarılan Uluslararası Dini Özgürlükler Yasası kapsamında 10 ülkeyi “sistematik, devamlı, korkunç dini özgürlük ihlalleri işlediği endişesi olan” ülke olarak nitelendirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yaptığı yazılı açıklamada dini özgürlüklerin temel insani haklardan olduğunun altını çizerek, bugün bu temel hakkı korumak için yeni adımlar attıklarını belirtti.

Açıklamada Pompeo, “ABD, Myanmar, Çin, Eritre, İran, Nijerya, Kuzey Kore, Pakistan, Suudi Arabistan, Tacikistan ve Türkmenistan’ı sistematik, devamlı, korkunç dini özgürlük ihlalleri işledikleri ya da bunları görmezden geldikleri gerekçesi ile haklarında endişe duyulan ülkeler olarak listelemiştir.” bilgisini paylaştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, dayanaksız iddiaları delil göstererek, İran’ın adını  1999 yılından bu yana yasanın “özel önem taşıyan ülkelerinden” biri olarak listeledi.

İran İslam Cumhuriyeti daha önce ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan sözde “din özgürlüğü” raporlarını gerçek dışı olarak nitelendirmiş ve bu gibi raporların asıl amacının siyasi olarak faydalanmak olduğunu bildirerek eleştirmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı