DÜNYAHABERLERIrakİran

ABD savunma bakanından açıklama

ABD Savunma Bakanı Carter, Amerika’nın Fars Körfezi’ndeki askeri varlığından hedefinin İran’ın nüfuzuna karşı mücadele etmek olduğunu iddia etti.

Carter, Amerika’nın Fars Körfezi’nde çok güçlü bir şekilde askeri varlığını sürdüreceğini belirtirken, İran’ın bölgede nüfuzunun engellenmesi gerektiğine inandığını söyledi.

Irak ve Afganistan’da Amerika’nın işlediği cinayet ve işgallere temas etmeyen Carter, Amerika’nın asıl hedefinin bölge ülkelerinin güvenliğini temin etmek olduğunu iddia etti.

Carter, İsrail’e yönelik Amerikan desteklerinin süreceğini belirtirken, bölgede Amerika’nın çıkarları önündeki en büyük engelin İran olduğunu söyledi.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, ayrıca Guantanamo hapishanesinin kapatılabilmesi için başka ülkelere transferi uygun görülmeyen mahkumların ABD içinde yerleştirilebilecekleri hapishaneler araştırdıklarını söyledi.

Pentagon’da basın toplantısı düzenleyen Carter, Guantanamo hapishanesinin kapatılmasına yönelik çabalarının devam ettiğini kaydetti.

Carter, bu hapishane açık kaldığı müddetçe, aşırılık yanlılarının eleman toplamak için propagandasına malzeme olmaya devam edeceğini ifade ederek, “Guantanamo’nun kapatılması kararının, Demokrat veya Cumhuriyetçi olsun bir sonraki başkana bırakılması gereken bir şey olduğunu düşünmüyorum” ifadesini kullandı.

Öte yandan Carter, bir soru üzerine, Türkiye’nin IŞİD’e karşı mücadelede bazı hava üslerini koalisyon güçlerine açmasının önemli olduğunu belirterek, Türkiye’nin daha fazlasını yapması noktasında da ABD Başkanı Barack Obama’nın da dahil olduğu aktif görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı