DÜNYA

ABD, Türkiye’ye orta menzilli füzeler satılmasını onayladı

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı bir bildiri yayınlayıp, Türkiye’ye orta menzilli gelişmiş füzeler satılması ihtimalini onayladığını ilan etti.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, yayınladığı resmi bir bildiriyle, Türkiye’nin talebi üzerine ABD’nin bu ülkeye havadan havaya orta menzilli gelişmiş (AMRAAM) füzeler satılması ihtimalini kabul ettiğini kaydetti.

“Ria Novosti” haber ajansının bildirdiğine göre, ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı Enformasyon sitesince yayınlanan bu bildiride ayrıca “Türkiye Hava Kuvvetleri, kendi hava savunmasıyla ilgili ihtiyaçlarını giderme ve ABD ve NATO’daki diğer müttefikleriyle olan işbirliğini güçlendirme amacıyla elindeki bu tür füzeleri güncelleştirmeyi düşünüyor” diye kaydetti.

Yine aynı bildiriye göre, bu donanımın satılışının gerçekleşebilmesi için ABD Hükümeti ve üretici firma Temsilcilerinin önce Türkiye’yi ziyaret etmeleri gerekiyor. Ayrıca, satış işi kanun üzerine olmak zorunda ve buna göre, böyle bir bildirinin yayınlanması anlaşmanın kesinleştiği anlamını taşımıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı