DÜNYAİNSAN HAKLARISon Dakika

ABD’de ikinci kurban verildi, çatışmalar durmak bilmiyor!

ABD’de siyahi gencin öldürülmesinin ardından gerilim arttı. Olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı bile binlerce protestocuyu durduramadı. Çatışmalar gece boyu sürdü. İkinci ölüm haberi ise öfkeyi tırmandırdı. Devreye ABD ordusu girdi

ABD’de siyahi gencin polis tarafından öldürülmesinin ardından yaşanan gerilim durulmak bilmedi. Binlerce kişi sokağa çıkma yasağını dinlemedi. Ülkenin dört bir yanından ise isyan sesleri yükseldi. Missouri eyaletine bağlı Ferguson kasabasında 9 Ağustos günü Michael Brown (18) adlı siyahi genç, beyaz polis trafından öldürüldü. Irkçı cinayetin ardından ülke çapında protesto gösterileri düzenlendi. “Ellerim havada, beni vurma” eylemleri 10′uncu gününe girdi. ABD’deki yüksek gerilim ise tüm hızıyla devam etti. ABD’de Missouri Valisi Jay Nixon’un ilan ettiğiolağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı bile protestocuları durdurmaya yetmedi. Önceki gece yüzlerce protestocu sokaklara çıkarak polislerleçatıştı. Gece saatlerinde Brown’un öldürüldüğü yer ve çevresinde güvenik önlemleri alan özel birlikler, öfkeli kalabalığa göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi atarak müdahale etti. Eylemciler ise polise molotofkokteyli atarak karşılık verdi.

Çok sayıda kente yayılan eylemler nedeniyle her tarafı alevler sardı. Polisin sıktığı biber gazından etkilenenler, fenalık geçirdi. Öfkeli halk polisin orantısız güç kullanmasına tepki gösterdi. Bu arada Vali Nixon, Ferguson’a Ulusal Muhafız Birliği konuşlandırılması için talimat verdi. ABD ordusundan 20 bin askerin bölgeye sevk edildiği ve sadece 60′ının siyahi olduğu iddia edildi. Dün ise Los Angeles kentinden ikinci acı haber geldi. Zihinsel engelli olduğu iddia edilen Ezell Ford (25) adlı siyahi genç, arama sırasında yere yatmışken polis ateşiyle öldürüldü. Los Angeles protesto gösterilerine sahne oldu.

Polis tarafından öldürülen Michael Brown’un cesedinde özel olarak yaptırılan otopsi raporu açıklandı. Cesette ikisi kafasında olmak üzere 6 kurşun izine rastlandı. Öte yandan ABD Adalet Bakanı Eric Holder, Brown’ın cesedinde federal otopsi yapılması talimatı verdi. Bakanlık SözcüsüBrian Fellon, eyalet yetkililerinin yaptığı otopsiye ilaveten Holder’ın, Adalet Bakanlığı’na Brown’ın cesedinde federal adlı tıp uzmanlarınca da otopsi yapılması emrini verdiğini bildirdi. Fallon, ilave otopsi talimatının nedeninin, olaydaki “olağanüstü koşullar” ve Brown’ın ailesinden talep gelmesi olduğunu belirtti.

Nerede bir karışıklık olsa orada konuşlanan CNN International, ülkesindeki gerilime yabancı kaldı. Ünlü sunucu Christiane Amanpour, Gezi olaylarında Türkiye’yi savaş alanı ilan etti. ABD’deki eylemler karşısında ise tek kelime etmedi. “Yalancı sunucu”, 10 gündür devam eden olaylar karşısında “3 maymunu” oynadı. Amanpour gibi olayları çarpıtmaktan geri kalmayan CNN ise gerilimin artması ve gelen tepkiler üzerine az da olsa “Beni vurma” eylemlerine yer vermeye başladı.

Ferguson’da yaşanan gerilim, ABD Başkanı Barack Obama’nın tatilini zehir etti! Obama, tatilini iki günlüğüne yarıda keserek Washington’a döndü. Obama’nın Ferguson’daki gelişmelere ilişkin Adalet Bakanı Eric Holder’la görüştüğü bildirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı