DÜNYAHABERLERORTADOĞU

Dr. Velayeti:Ermenistan Azerbaycan’ın işgale uğrayan bölgelerinden çekilmeli (2)

İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei’nin uluslararası işler danışmanı Dr. Ali Ekber Velayeti Azerbaycan Cumhuriyeti ile Ermenistan arasında tırmanan münakaşa hakkında yaptığı değerlendirmede, Ermenistan’ın Azerbaycan Cumhuriyeti’a ait olan ve işgale uğrayan topraklardan çekilmesine vurgu yaptı.

FHA- İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei’nin uluslararası işler danışmanı Dr. Ali Ekber Velayeti Azerbaycan Cumhuriyeti ile Ermenistan arasında dağlık Karabağ üzerine yaşanan son çatışmaların hakkında Tahran’da yayımlanan Keyhan gazetesine verdiği mülakatta konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Aşağıda Dr. Velayeti’ye yöneltilen soruları ve cevaplarını veriyoruz

Keyhan:

Türkiye’nin Suriye ve Irak’ta kapkara dosyası bulunuyor ve bir süredir çeşitli bahanelerle Libya’nın iç savaşına da karışıyor. Şimdi de Ermenistan ve Azerbaycan Cumhuriyeti arasındaki savaşa karışıyor. Erdoğan’ın bunca maceracılıktan amacı nedir?

Velayeti:

Biz Türkiye ile iki komşu ülke olarak iyi ilişkilerimiz vardır. Biz Türkiye sorunları çözümlenmesini umuyor ve istiyoruz. Ancak bir dost olarak Türkiye’ye bu çatışmada taraflardan birini veya her ikisini savaşa teşvik etmek yerine onları barışa teşvik etmesini tavsiye ediyoruz; tabi tarafların gasp edilen haklarının iade edilmesi kaydıyla. Özellikle Azeriler çok zarara uğradı ve çok sayıda mültecileri oldu ve kentleri işgale uğradı ve bunlar onlara iade edilmelidir. Ancak makul yol, taraflardan birine askeri destek vermek değildir, zira karşı taraf da başkalarını destek için getirir ve böylece bölge dışından ecnebileri bölgeye getirmiş oluruz ve burasını kriz odağını çeveririz. Kafkasya bölgesi çok hassas bir bölgedir. Acaba Kafkasya bölgesinin güvenliği, hakkında bu denli pervasızca karar verilecek kadar kolay bir mesele midir? Bu konuda akılcı davranmak ve ateşe benzin dökmekten kaçınmaları gerekir.

Keyhan:

Son günlerde Afgan ve Suri milliyetli tekfirci teröristlerin Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarına ve özellikle İran sınırlarına yakın bölgelerine intikal ettirildikleri ile ilgili birçok haber yayımlanıyor, ki kaygı vericidir. Tekfirci terör örgütlerinin kuruluş felsefesi Şia Müslümanları öldürmektir zaten. Acaba tekfirciler gerçekten Azerbaycan Cumhuriyeti’ni gelerek Şia bir devlete yardım mı etmek istiyorlar?

Velayeti:

Ben tekfirci teröristlerin bu bölgeye geldikleri ile ilgili haberlerin doğru olmamasını umuyorum. Eğer böyle olursa, bunu yapan ve El-Kaide ve IŞİD gibi radikallerin bu hassas bölgeye girmelerine zemin hazırlayanların tümü sorumludur. IŞİD ve Vahabi radikaller Amerikalıların piyonlarıdır; onları engellemek gerekir. kuşkusuz Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan halkı da kesinlikle çok kötü mazileri olan bu zümrenin, yani Irak ve suriy’de onca cianeyet işleyen tekfircilerin bu kara mazilerine rağmen hassas bir bölge olan bu bölgeye gelmelerini kesinlikle istemez; nitekim bunların niyetleri de kesinlikle hayır değildir ve sizin de işaret ettiğiniz gibi tekfircilerin bu bölgede olması iki ülkenin hiç birinin maslahatına değildi. Tekfircileri bu bölgeye getirenlerin niyeti onlardan nemalanmak ve onların yardımı ile bu bölgeye nüfuz etmektir. (Devamı var)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı