HABERLERMEDYA ANALİZTEKNOLOJİ

Füze Kalkanı Projesi Fos Çıktı

 Hürriyet’in bildirdiği habere göre NATO’nun 2020 yılı itibariyle tüm üye ülke sınırlarını uzun menzilli balistik füzelerden koruma amacıyla geliştirdiği Füze Kalkanı projesinde büyük sorunlar başgösterdi. Amerikan Kongresi’ne sunulan raporlar, projenin iptalini dahi gündeme getirecek ciddiyette tespitler içeriyor. Bunlardan en önemlisi ise Polonya ve Romanya’da konuşlandırılması planlanan bataryaların, İran’ın füzelerine karşı etkin koruma sağlayamayacağına yönelik tespit. Ayrıca Malatya’ya konuşlandırılan radar için daha önce ‘5 bin kilometreden tenis topunun fırlatılışını bile görür’ yorumları yapılırken son değerlendirmelerde ise radarın havadaki objeleri birbirinden ayırmakta çok yetersiz kaldığı yönünde. Yani radar, havadakinin savaş başlığı taşıyan bir füze olduğunu anlayamıyor. Kongre müfettişleri ayrıca projenin daha önceki maliyetinin çok üzerine çıkacağını, teknolojik altyapısının ise yetersiz olduğunu belirledi. AP ajansının ulaştığı raporda şu sorunlara yer verildi:

 

İşte sorunlar

 

– Malatya’daki radarın menzili geniş değil. Nasıl genişletileceği de bilinmiyor. Bu radarın İran’dan fırlatılacak bir füzeyi anında tespit edememesi durumunda Polonya ve Romanya’ya yerleştirilecek SM-3 füzelerinin düşman füzesini havada imha ihtimali çok düşük. Akdeniz’deki savaş gemilerindeki Aegis radarları da bu sorunu çözmüyor.

– NATO’nun elindeki radar sistemleri (Malatya’daki dahil) havadaki objenin savaş başlığı taşıyan bir füze mi yoksa başka bir cisim mi olduğunu algılamak konusunda çok başarısız.

 – Radar kısıtlamaları nedeniyle etkin koruma sağlayabilmek için füzelerin Polonya ve Romanya yerine Kuzey Denizi’ne konuşlanacak olan gemilere yerleştirilmesi gerekiyor. Ancak bu da Rusya ile yeni bir diplomatik krize yol açabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı