DÜNYAORTADOĞUSon DakikaSuriye

Halep düşmedi, terör örgütlerinden kurtarıldı !

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar el Caferi, BM toplantısında yaptığı konuşmada Suriye hükümetinin gerçekle ilgisi olmayan suçlamalara maruz kaldığını belirtti.

 

Suriye’de radikal örgütlere destekleriyle bilinen İngiltere ve Fransa’nın çağrıları üzerine BMGK’nin Halep’teki durumlara ilişkin acil toplantısında Suriye adına yaptığı konuşmada Caferi; BMGK’de bir kısım üye devletlerin, terör örgütlerin yalan tanıklıkları ve çarpıtılmış bilgiler üzerine BMGK’yi toplantıya çağırmaya alıştıklarını ifade etti.

 

Caferi, söz konusu bu devletlerin, Suriye ordusunun radikal teröre karşı her başarı sağladığında Suriye ordusu ve devletini karalama ve siyasi baskı uygulama çabaları kapsamında BMGK’yi toplantıya çağırdıklarına dikkat çekti.

 

Caferi ABD, Fransa, İngiltere ve müttefikleri diğer devletlerin daimi temsilcilerinin raporunda geçen ve Suriye ordusunun Halep’te sivilleri hedef aldığı yönünde gelen iddialarının hiçbir şekilde gerçekle ilgisi olmadığını vurgulayarak, bu iddiaları mutlak bir şekilde yalanladı.

 

BMGK’de üye bir kısım devletlerin istihbarat cihazların hazırladıkları dezenformasyon ve çarpıtılmış bilgilere dayalı raporlarla Suriye devletine karşı sürekli provokasyonun nifakın zirvesi olduğunu belirten Caferi, bu raporlarda silahlı terör örgütlerin Halep’te işledikleri tüm suçların kasıtlı bir şekilde görmezden gelindiğinin altını çizdi.Caferi söz konusu devletlerin; Halep’te teröristlerin pençesinden kurtulan masum sivil insanların ifadelerine kasıtlı olarak kulak tıkadıklarını vurguladı.

 

BMGK toplantısında konuşan Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Caferi; Halep’İn doğusunda 3 yıla aşkın süredir masum sivilleri silah zoruyla canlı kalkan olarak kullanan teröristlerin, belli başlı devletlerin temin ettiği her türlü destek sonucunda bu vahşetlerini sürdürdüklerine dikkat çekti.

 

Kurtarılan bölgelerde yapılan arama tarama operasyonlarında onlarca ton gıda ürünleri büyük miktarda muhtelif tür ilaçlarla birlikte onlarca ton silahların saklandığı depoların bulunduğuna dikkat çeken Caferi; terör pençesinden kurtulan sivil vatandaşların da ifadelerinde teröristlerin depolarında tonlarca ton gıda ve ilaçları saklayıp halka dağıtmayı reddettiklerini belirttiklerine vurgu yaptı.

 

Caferi BMGK’de üye bir kısım devletlerin, Suriye devletini Halep’te vatandaşları kuşatmaya alıp gıda ve tıbbi yardımları engelledikleri yönünde asılsız iddialarda bulundukları bir zamanda teröristlerin bu suçlarını görmezden geldiklerinin altını çizdi.

 

Halep kentinin düştüğü’ ifadesini de eleştiren Caferi; Halep kentinin düşmediğini, Halep kenti ve ahalisinin el-Kaide örgütünün Suriye kolu Nusra Cephesi, Ahrar el Şam ve daha başka terör örgütlerin ellerinden kurtarıldığını vurguladı. Caferi Halep Kenti ve ahalisinin vatanı Suriye’nin kucağına döndüğünü, günü birlik olarak gelişigüzel füze saldırılarıyla onlarca vatandaşın şehit ve yaralı düşmelerinden kurtarıldığını belirtti.

 

Suriye devletinin teröristlerin bulundukları bölgelerden çıkanların kimliklerini tetkik etmesi konusundaki eleştiriler konusunda ise Caferi; bunun devletin meşru hakkı olup gayet doğal bir mesele olduğunu belirtti. Caferi Suriye ordusunun Halep Kentinin doğusunda teröristlerden kaçan masum sivil insanlara insani yardımları ve tüm gereksinimlerini karşılamasının eleştirilerle değil, takdirle karşılanacak bir durum olduğunun altını çizdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı