DÜNYASuriye

Halep’i ordu değil teröristler bombalıyor

Halep’te yükselen tansiyon, Haleplilerin şehri terk etmesine neden oldu. Halep’i terk edenler arasında Ermeniler de var.

Ermenistan, Halep’te yaşayan Ermenilerin nakli için sefer sayısını artırdı. Ermeniler, özel uçaklarla Halep’teki Ermenileri Erivan’a naklediyor.

Erivan havaalanına ulaşan Ermenileri, BBC kameraları karşıladı. Halep’te yaşananlar hakkında bilgi veren Ermeniler, Halep’te yaşanan gerçeklerle televizyonların sunduğu haberlerin farklı olduğunu söyledi.

BBC’ye konuşan Halepli bir Ermeni, şunları söyledi: Televizyonlarda size söylenenlere inanmayın. Teröristler, vatandaşlara karşı güç kullanıyor. Hükümet de bölgeyi onlardan temizliyor. Herkes, bizlerin bombardıman altında yaşadığımızı sanıyor. Fakat bu doğru değil. Teröristlerin bombalı saldırıları vardı. Fakat hükümet, bizi koruyordu. Hükümet bize ateş açmıyordu.”

Başka bir Ermeni ise “Durumumuz berbat. Tanrı’nın izniyle, bir iki hafta içerisinde her şey  daha iyi olur” dedi.

Diğer bir Ermeni ise “Durum gerçekten de çok kötü. Günlerdir zor şartlar altında yaşadık. Bize, “bu durumla baş edileceğini” söylemekteydiler” şeklinde konuştu.

 “Yermuk saldırısı Filistinlileri olaylara çekmek içindi”

Filistin Halk Mücadelesi Cephesi Genel Sekreteri Halid Abdulmecid, Suriye’deki silahlı grupların Filistinlileri olayların içine çekmek için Yermuk mülteci kampına saldırdıklarını açıkladı.

Şarku’l- Cedid haber ajansının bildirdiğine göre Şam’daki Filistinlilerin kurduğu Filistin Halk Mücadelesi Cephesi Genel Sekreteri Halid Abdulmecid, Yermuk Filistin mülteci kampına düzenlenen roketli saldırının Tadamun bölgesindeki silahlı gruplar tarafından gerçekleştirildiğini belirterek bu saldırıyla Filistinlilerin Suriye olaylarının içine çekilmek istendiğini söyledi.

Filistinli grupların Mülteci kampının silahlı grupların sızmalarından korumak için tedbirler düşündüğünü belirten Abdulmecid, geçtiğimiz gün silahlı grupların kalabalık bir caddeye düzenlediği ve yaklaşık 20 kişinin ölümüne sebep olan saldırının ardından silahlı grupları Yermuk mülteci kampına sokmama kararı aldıklarını açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı