HABERLERIrakORTADOĞU

Haşdi Şabi’nin Sünni Ve Türkmen Kuvvetleri, Arabistan, Türkiye Ve Amerika’nın Suçlamalarına En Keskin Cevap

Haşdi Şabi olarak bilinen Irak Gönüllü Halk Güçleri 2014 yılında Irak merceiyyetinin fetvasıyla IŞİD ile mücadele etmek üzere kurulmuştur ama başından itibaren bölgesel taraflar ve hepsinden fazla olarak Arabistan ve Türkiye Amerika’nın liderliğindeki batının yanında bu teşkilata yönelik asılsız iddialarda bulunarak, Haşdi Şabi’nin Şii milis bir grup olduğunu, Irak’taki Ehl-i Sünnet’i hedef aldığını ve Irak’ın etnik yapısını değiştirmeye çalıştığını iddia etmiştir. Ama Haşdi Şabi’nin yapısı, bu asılsız iddialara en güzel cevaptır. Çünkü Musul’u kurtarma operasyonları gibi önemli operasyonların komutanlarının büyük bir kısmı Ehl-i Sünnet’ten oluşmaktadır. Aynı zamanda Haşdi Şabi’nin 25 ile 30 bin arasındaki kuvveti Ehl-i Sünnet mensubu kişilerden oluşmaktadır. Haşdi Şabi’nin yapısında mezhep ve ırk çeşitliliğine önem veriliyor. Eğer Irak’a Kürtler, Türkmenler, Yezidiler, Şiiler ve Sünniler olmak üzere çeşitli mezheplerden ve ırklardan oluşan bir ülke olarak bakacak olursak, merceiyyetin çağrısı üzerine Irak halkının malının, namusunun, canının ve toprağının IŞİD tarafından işgal edilmesine izin vermemek için bütün bu gruplardan kuvvetlerin gönüllü olarak Haşdi Şabi saflarına katıldığını görebiliriz.

Haşdi Şabi kuvvetlerinin toplamı yüz 18 bin kişi olarak açıklanmıştır ve bu sayının 25 ile 30 binini Ehl-i Sünnet oluşturmaktadır ve Türkmen Gönüllü Halk Güçleri Resmi Sözcüsü Ali El-Hüseyni’nin ifadesine göre 30 binden fazla Türkmen kuvveti Haşdi Şabi Gönüllü Birliklerine katılmıştır. Basit bir hesaplama bile bu kuvvetlerin yarısından fazlasını Ehl-i Sünnet ve Türkmen Gönüllü Güçlerinin oluşturduğunu göstermektedir. Aynı zamanda Yezidiler, Hristiyanlar ve Kürtler olmak üzere Irak’taki diğer gruplar da Haşdi Şabi kuvvetleri arasında bulunmaktadır ve burada temel bir soru gündeme gelmektedir ve oda şudur: Haşdi Şabi nasıl Şii bir grup olarak adlandırılmaktadır? Sorulması gereken diğer sorular ise şunlardır: Haşdi Şabi nasıl Şii milis bir grup olarak adlandırılabilir ve nasıl olur da Ehl-i Sünnet’e zarar vermek istediği ve onların haklarını yağmalamak istediği söylenebilir ve yine nasıl olur da Haşdi Şabi’nin Irak’ın etnik yapısını değiştirmek istediği iddia edilebilir? Bu soruların cevabı Haşdi Şabi’nin yapısına hassas ve mantıklı bir şekilde bakmakta gizlidir ve bu soruların cevabını bulmak için çok zeki olmaya gerek yoktur. Haşdi Şabi 42 silahlı gruptan oluşmaktadır ve yaklaşık olarak yüz 18 bin askeri vardır. Bedir ve Hizbullah Tugayları ve Esaib-i Ehl-i Hak, Haşdi Şabi içerisindeki bilinen meşhur silahlı gruplardır. Aynı zamanda Cihad El-Bena, El-Hüseyin Es-Sair, Şehid Sadr Kuvvetleri, Et-Tayyar El-Risali, El-Abbas fırkası ve Ali Ekber timi gibi küçük taburlar da Haşdi Şabi içerisindeki diğer gruplardan sayılmaktadır. Haşdi Şabi’nin yapısına katılan Ehl-i Sünnet grupları Arabistan, Türkiye ve Katar’ın Haşdi Şabi’ye yönelik bütün suçlamalarına ve bu grubu Şii olarak tanıtmalarına rağmen, Haşdi Şabi’nin kurulduğu günden şimdiye kadar çeşitli gruplar altında binlerce Ehl-i Sünnet kuvveti, bu halk teşkilatına katılmıştır.

Haşdi Şabi üyesi olan Ehl-i Sünnet grupları:

1-Albay Khamiş El-İsevi komutanlığındaki “Amiriyye El-Samud” ordusu

2-Albay Macit El-Muhammedi komutanlığındaki “Der’i Felluce” ordusu

3-Şeyh Rafi El-Fehdavi komutanlığındaki “Nekhve El-Neşami” ordusu

4-Şeyh Abdurrahim El-Şimri komutanlığındaki “El-Nevadir” ordusu

5-Şeyh Miktat Faris Abdullah El-Sebavi komutanlığındaki “Beyarik El-Irak” grubu

6-Abdullah El-Necefi komutanlığındaki “Ehrar-ı Fırat” grubu

7-Albay Mazhar El-Beylavi komutanlığındaki “Der’i El-Cezire” kuvvetleri

8-General Tarık El-Esel komutanlığındaki “Kuzey Ramadi” kabilesi

9-Muhammed El-Ceburi komutanlığındaki “El-Cebur” kabilesi

10-Vanes El-Ceburi komutanlığındaki “Eş-Şehide Ümmiye El-Cabbare” grubu

11-Yasin Hüseyin El-Muslih El-Ceburi komutanlığındaki “Et-Takhi” grubu

12-Şeyh Hamud El-Meyyah komutanlığındaki “El-Tanaya” grubu

13-Mehdi Salih El-Ceburi komutanlığındaki “El-Bu Tama” grubu

14-Aşam Es-Subhan El-Cebri komutanlığındaki “Selahaddin” ordusu

15-Ebu Abdullah El-Fehdavi komutanlığındaki Haşdi Şabi otuzuncu ordu birimi altında bulunan Albay Muhammed Merzi El-Cemili komutanlığındaki “Ehrar El-Kerame” grubu ve Albay Cuma El-Cemili komutanlığındaki “Sorkhetü’l Hak” grubu.

16-Albay Ahmet Abdullah El-Bilavi komutanlığındaki “El-Ramadi” aşireti

17-Şeyh Cuma Fazi Ali El-Cemili komutanlığındaki “Kerame El-Felluce” ordusu

18-Cemal Şahap El-Mehlavi komutanlığındaki “Ebna El-Garbiyye” grubu

19-Ali Abd Feric ve Şeyh Ali En-Nemravi komutanlığındaki tugaylar

20-Albay Saddam Kerb El-Sermet komutanlığındaki “Haşd El-Eşairi” grubu

21-Şeyh Nezhan El-Sakhar El-Heybi komutanlığındaki “Güney Musul Kuvvetleri”

22-Şeyh Şakir Ebu Rişe komutanlığındaki “Okaban-ı Sehra’yı El-Rataba” grubu

23-Şeyh Vatban El-Ramak komutanlığındaki “Haşd El-Teheddi” kuvvetleri

24-Şeyh Halit El-Sabak komutanlığındaki “Haşd Aşire El-Cebur” kuvvetleri

25-Şeyh Kehlan El-Hasud komutanlığındaki “Haşd El-Delim El-Mehamede” kuvvetleri Parlamentoda onaylanan kanuna göre; Haşdi Şabi teşkilatının yapacağı işler Silahlı Kuvvetler Komutanlığının (Başbakan) yetkisi altındadır. Haşdi Şabi’nin Sünni yerleşim bölgelerindeki fedakarlıkları Kerbela, Necef ve Basra şehirleri olmak üzere Irak’ın güney ve merkez bölgelerinden binlerce Haşdi Şabi kuvveti Tikrit, El-Anbar ve Musul’da IŞİD ile savaşta şehit olmuşlardır.

Bu kişiler savaştan önce bir defa bile bu şehirlere gitmemişlerdi. Ama Irak’ı savunduğunu iddia eden kişiler Haşdi Şabi’yi Ehl-i Sünnet bölgelerinde yaşayanlar için bir tehdit olarak nitelendirip sürekli olarak Haşdi Şabi’nin Musul operasyonlarına katılmaması gerektiği konusunda uyarıda bulundular. Haşdi Şabi’ye karşı oluşturulan bu atmosfer Felluce’yi kurtarma operasyonlarında da kendini gösterdi ve bu propagandalara şimdi de Musul’da şahit olmaktayız. Felluce’yi kurtarma operasyonlarıyla eş zamanlı olarak El-Cezire ve El-Arabiya kanalları Haşdi Şabi’nin Felluce halkı için tehlikeli olduğuyla ilgili çeşitli haberler yaptılar. Bu iki kanal aynı zamanda şu başlıklar altında haberler yayınladılar: “Felluce halkı Haşdi Şabi’nin tehlikesi altındadır, Felluce halkı Haşdi Şabi’nin operasyonlara katılmasını istemiyor, Haşdi Şabi’nin Felluce halkına yönelik işlediği cinayetler… Ama eğer Arabistan, Türkiye ve Katar’ın Ehl-i Sünnet için tehlike olarak gördüğü kuvvetler olmasaydı, IŞİD bölgedeki birçok Sünni vatandaşı öldürmüş olacaktı ki IŞİD, Musul ve Irak’ın diğer şehirlerinde birçok Ehl-i Sünnet vatandaşını şehit etmiştir. Şimdi Haşdi Şabi kanunun onaylanması ve bu teşkilatın Irak ordusunun bir parçası olması, Irak Başbakanı Haydar El-İbadi’nin ifadesiyle, Haşdi Şabi’nin fedakarlıkları karşında yapılan en asgari şeydir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı