DÜNYAHABERLERORTADOĞU

İngiltere’den Suudi Arabistan’a Yemen Uyarısı

İngiltere Uluslararası Kalkınma Bakanı Penny Mordaunt, Yemen ablukasının Arabistan tarafından devam etmesinin Londra-Riyad ilişkilerini olumsuz etkileyeceği uyarısında bulundu.

Londra’da çıkan Daily Telegraf gazetesi bugün yayınladığı bir raporunda, İngiltere Uluslararası Kalkınma Bakanı Penny Mordaunt’ın Arabistan’ın Yemen’e gıda maddesi girişine izin vermemesi hakkında hiç bir gerekçesinin bulunmadığını ve Riyad’ın bu tutumunu sürdürmesi durumunda Londra-Riyad ilişkilerine zarar verebileceğini bildirdi.

İngiltere Uluslararası Kalkınma Bakanı Penny Mordaunt, şu anda Yemen’de 400 bini aşkın küçük yaştaki çocukların kötü beslenmeden olumsuz etkilendiğini ve bu ülkeye gıda maddesinin girmemesi durumunda ölüm oranlarının yükseleceğini bildirdi.

Londra yönetimi Suudi rejimine silah desteği sağladığı için kamu oyu tarafından aşırı baskı altında bulunmaktadır ve bunun için de ara sıra bu gibi göstermelik açıklamalarla üzerindeki baskıyı hafifletmeye çalışıyor.

Suudi rejimi Amerika’nın da katkı ve desteğiyle Mart 2015 tarihinde Yemen’e saldırmış ve bu ülkeyi o tarihten şimdiye kadar hava, deniz ve kara ablukasında tutmaktadır. Bu saldırı sonucu şimdiye kadar Yemen halkından binlercesi hayatını kaybetmiş ve onbinlercesi de yaralanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı