DÜNYAHABERLERİranORTADOĞU

İran, KOEP ile ilgili yeniden müzakereyi reddetti

İran’ın BM Daimi Temsilcisi Mecid Tahti Revançi, Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) ve 2231 nolu Güvenlik Konseyi kararı ile ilgili yeniden bir oturum düzenlenmesinin ABD’nin bir hezimeti daha olduğunu belirterek, ‘’ Kararla ilgili her türlü düzeltme, yeniden müzakere veya uzatılması önerisi 2231 nolu karara aykırıdır ve İran için kabul edilemezdir. ‘’ dedi.

Tahti Revançi, BM Genel Sekreterinin 10. KOEP raporunun incelenmesi için BM Genel Kurulunda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, ‘’ Son 4 yılda ABD, İran aleyhine 1500 ambargo uyguladı ve tüm İran ekonomisini hedef almıştır ve İran’ın KOEP’ten sağladığı tüm menfaatleri hedef almıştır. ABD hükümetinin son anına kadar devam etmesi beklenilen ambargolar tam bir ekonomik savaştır ve burada silah yerine ekonomi kullanılmaktadır. ‘’ dedi.

İran’ın BM Daimi Temsilcisi Tahti Revançi, ABD’nin insani malların ambargodan muaf olmasının yalan olduğunu belirterek, İran’ın bugün batılı ülkelerin Saddam’a sağladığı kimyasal silahlarla yaralanan kişilerin ilaçları almakta zorlandığını söyledi.

Tahti Revançi, ‘’ABD ambargolar İran halkı aleyhine olmadığını iddia etmektedir, bu ikiyüzlülüktür zira ambargolar toplumun en zayıf katmanlarını hedef almaktadır. ‘’ dedi.

Tahti Revançi, General Süleymani’nin vahşice terörüne değinerek, ABD Cumhurbaşkanının direkt emri ile yapılan bu terörün uluslararası kurallara aykırı olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı