DÜNYAHABERLERİran

İslami İran dini lideri İmam Ali Hamaney Emri verdi

İslam Devrimi lideri Ayetullah Ruhullah Humeyni’nin ölümünün 29. yılı münasebetiyle düzenlenen programda konuşan Hamaney, İran Atom Enerjisi Kurumu’na ‘190 bin santrifüj üretilmesi hazırlıklarına başlanması’ talimatını verdi.

Her konuda son sözü söyleme yetkisine sahip dini lider, ”İran devleti ve milleti hem yaptırıma uğramaya hem de ülkenin geleceğinin ihtiyacı olan nükleer faaliyetlerine sınırlama getirilmesine tahammül etmeyecektir” diye altını çizdi. Nükleer anlaşmanın sulandırılmış halini kabul etmemeleri halinde savaş çıkacağı tehditleriyle İran’a karşı psikolojik savaş uygulandığını vurguladı.

‘Filistin’e ve direniş güçlerine destek, bölge ülkelerinin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünü savunmak; İran İslam Cumhuriyeti için bir onur kaynağıdır. Fakat düşman, bunları İran’ın bölgeye müdahalesi olarak lanse ederek sorun yaratmak peşindedir” değerlendirmesini yapan dini lider, sözlerinin sonunda Arapça olarak Arap gençliğine seslendi:

‘ARAP GENÇLERİ ÜLKELERİNİN KADERLERİNE SAHİP ÇIKSIN’

”Arap gençler kendi geleceğini kontrol edebilmek için eyleme geçmeli ve inisiyatifi ele almalısınız. Kendinizi ülkelerinizin bağımsızlığı, ilerlemesi ve hürriyeti için hazırlamalısınız. Bazı bölge ülkeleri kendi halklarının düşmanı gibi hareket ediyor. Ezilen ulusları ve bölgedeki direniş güçlerini desteklemeye devam edeceğiz.” ifaedlerini kullandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı