DÜNYAHABERLER

İsrail, Yahudi olmayan Afrikalı açları sınır dışı ediyor

Açlık ve şiddet olaylarından kaçan yüzlerce kişi, her yıl Afrika ülkelerinden bölgedeki ülkelere ve bu cümleden olmak üzere İsrail’e de akın ediyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, İsrailli yetkililerin Sudanlılarla ilgili bilgi vermemesini sert dille eleştirdi. Avrupa’dan göç eden Musevilere gösterdiği muameleyi Afrikalılardan esirgeyen İsrail, özellikle Sudan’dan gelenleri gözaltı merkezlerinde tutuyor. Sudanlılar, aylarca kendilerine bir bilgi verilmeden bu merkezlerde yaşamak zorunda kaldıklarını belirtiyor. Sudan’da İsrail’e gitmek ağır suç oluşturuyor. Birleşmiş Milletler, sadece bu unsurun bile İsrail’in Sudanlılara siyasi sığınma hakkı vermesi için yeterli olduğu görüşünde…

Ancak İsrail, Sudanlıları Birleşmiş Milletler’e haber vermeden sınır dışı ediyor.

TRT haberine göre Sınır dışı işlemini üçüncü bir ülke üzerinden gerçekleştiren İsrail, Sudanlıların özgür iradeleriyle dönüş kararı aldıklarını ileri sürdü.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, cezaevinde olanların özgür irade ile karar veremeyeceklerini bildirdi.

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan açıklamada, İsrail, kendi imzaladığı anlaşmaları ihlal etmekle suçlandı.
Netanyahu hükümeti, geçtiğimiz aylarda Afrika’dan göçlere karşı tutumunu sertleştirmiş, onları devlet güvenliği için tehdit oluşturmakla suçlamış, cezaevi koşullarındaki gözaltı merkezlerinde hapsetmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı