DÜNYAİranSon Dakika

Mina faciası siyasi ve hukuki açıdan takip edilecek

İslami İran Milli Güvenlik Yüksek Konsey sekreteri Ali Şemhani, Arabistan’da  yaşanan  Mina faciasını hukuki ve siyasi açıdan takip edeceklerini söyledi.

İRNA’nın haberine göre, Şemhani,  yüzlerce hacının hayatını kaybettiği Mina’da yaşanan hadisiyle ilgili yaptığı açıklamada, Arap ve İslam ülkeleri ve İslam dünyasının  önde gelen düşünürlerinin  itirazları ve rahatsızlığına temas ederek; Arabistan devletinin  İslam dünyasının itirazı karşısında ayrımcı bir tutum sergileyemeyeceğini söyledi.

Suudi Arabistan’ın hacıların güvenliğiyle ilgili görevini  sorumlu bir şekilde yerine getirmesi gerektiğini belirten Şemhani, hacca giden bütün  herkesin  güven içinde olması gerektiğini söyledi.

Şemhani, hac gibi yılda bir defa gerçekleşen büyük bir organizasyona evsahipliği yapan bir ülke için bu organizasyonunun en iyi şekilde yapılmasının öncelikli olması gerektiğini  hatırlatırken, Suudilerin  Yemen’deki varlığı ve Bahreyn’de kontrolü ele geçirme çalışmalarına da temasla,  son yıllara kadar ordusu ve devletin gücünü hacılar için kullanan Arabistan’ın bu gücünün şimdilerde  savaşta kullanıldığını belirterek, bu durumun da Arabistan’ın gücünün zayıflamasına neden olduğunu söyledi.

Şemhani açıklamasında ayrıca Mina hadisesinin başlıca sebeplerinden  bir bölümünün de Arabistan’da  iktidarın el değiştirmesi,  Hacıların yönetimiyle ilgili siyasi meselelerin öncelikli dikkate alınması olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı