DÜNYAİNSAN HAKLARIİranMEDYA ANALİZSon Dakika

Rafsancani batıyı uyardı: Mantıklı bir millete tehdit diliyle konuşmayın

İran İslam Nizamının Maslahatlarını Belirleme Kurumu başkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani, İran ve 5+1 grubu arasındaki nükleer konudaki müzakerelere değinerek; ‘Eğer Batı bahane peşinde olmasa bir oturumda sorun hallolur’ dedi.

Ayetullah Rafsancani, dün İran genelindeki çeşitli üniversitelerden gelen üniversitelileri kabulünde yaptığı konuşmada; batıya Siyonistlerin dayatmalarından ve nüfuzlarından kaçınmaları tavsiyesinde bulunarak, ‘mantıklı bir millete tehdit diliyle konuşmayın’ diyerek batılı ülkeleri eleştirdi.

İran milletinin kendi bilim adamlarının elde ettikleri nükleer teknolojiden yararlanmak istediklerini belirten Haşimi Rafsancani, milletlerin geri kalmasında sömürgeci ve zorba devletlerin çok önemli rollerinin olduğunu kaydederek; ‘kör dini taassubun, bazı çevrelerce din adına sivillerin öldürülmesinin şer’i görev olarak kabul edilmesinin hiçbir kültürde yerinin olmadığını’ söyleyerek kınadı.

Rafsancani, bugün Mısır, Irak, Afganistan ve Libya’da yaşanan gerçekçe emperyalistlerin rolleri sonucu ortaya çıktığını belirterek; günümüzde emperyalistlerin bilim ile kendini gösterdiklerini, aşırılık yanlılarının ise cehalet içinde göründüğünü ve bu durumun tabii olarak sömürgeci ve emperyalistlerin hedefinin gerçekleşmesine sebep olacağını söyledi.

Rafsancani, el’Kaide’ye aşırılık yanlısı gruplar arasında en barizi olarak nitelerken, bu gibi grupların siyasi, iktisadi ve hatta askeri meselelerde toplumda ciddi sorunlara neden olduklarını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı