DÜNYAHABERLERORTADOĞU

Ruhani: Trump’ın kaderi Saddam’dan beter olur

Cumhurbaşkanı Ruhani, Irak’ın devrik lideri Saddam İran’a askeri savaş, ABD Başkanı Donald Trump ise iktisadi savaş dayattığını belirterek, Trump’ın sonu da Saddam’dan daha iyi olamayacağını vurguladı.

Çarşamba günü bakanlar kurulu oturumunda Saddam rejiminin İran İslam Cumhuriyeti’ne dayattığı sekiz yıllık savaşa işaret eden Cumhurbaşkanı Ruhani, İran milleti söz konusu askeri savaşta el ele vererek, tek ses ve tek yürek Saddam’ı yendiklerini belirtti.

Saddam sonunda yakalanarak idam edildiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Ruhani, İran milleti direnişi ile büyük bir kibirle bu milletin yenilmesini bekleyenlerin komplolarını boşa çıkardığını vurguladı.

Bugün Amerika terör devleti uluslararası platformlarda sürekli hezimete uğradığını belirten Ruhani, Amerika ne zaman BM ve diğer uluslararası platformlara geldiyse, geleneksel müttefikleri ona eşlik etmediklerini, Avrupalılar da Amerika’nın sözlerini kabul etmediğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Ruhani konuşmasının bir başka bölümünde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin işgal edilen topraklarının kurtuluşu Tahran ve Bakü arasındaki iktisadi ilişkileri olumlu etkilediğini, iki ülke Hüdaaferin barajında su ve elektrik üretme konusunda anlaştıklarını ifade etti.

Haf – Herat demiryolu projesinin hizmete girmesine de işaret eden Ruhani, söz konusu demiryolunun Afganistan’ın Mezar Şerif kentine ve oradan da orta Asya bölgesine ve Özbekistan’a bağlanmasını temenni etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı