HABERLERSuriye

Sonunda İtiraf Ettiler: Suriye’de Kullanılan Kimyasal Silahlarla İlgili BM Raporu Tamamen Politik

Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü OPCW’nin ortak mekanizma başkanı Edmond Mulet; mekanizmanın Han Şeyhun olayına ilişkin raporunun tamamen politikleştirildiğini, mekanizma delegelerinin BMGK’de üye temsilcileri tarafından baskılara maruz kaldıklarını kendi diliyle itiraf etti.
Novosti Haber Ajansının aktardığı açıklamalarında Mulet bugün; “maalesef açıklamam gerekiyor ki rapor ciddi derecede politikleştirildi, bunun da olmaması gerekiyor.” İfadesini kullandı.
Sözlerine devam eden Mulet; “çalışmalarımız esnasında birçok taraftan baskı ve dayatmalara maruz kaldık, bizlere işimizi ve nasıl çalışmamız gerektiğini dayatmaya çalıştılar. Bize denildi ki bu şekilde çalışmazsanız güvenilir olmayacaksınız, talimatlarımızı yerine getirmezseniz elde edeceğiniz sonuçları kabul etmeyeceğiz, unutmayın ki bizler BMGK’de daimi ülkeleri temsil etmekteyiz..” ifadelerine yer verdi.
Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar el Caferi BMGK’nin söz konusu rapora ilişkin dün düzenlediği toplantıda; mekanizma raporundaki kanuni ve teknik hatalara bir biri ışık tutmuş, raporun belirli ülkelerin baskılarıyla tamamen politikleştirildiğine dikkat çekmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı