DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon DakikaSuriye

Suriye halkı yarın yeni cumhurbaşkanını seçecek

Suriye, 3 Haziran’da ülkeyi 7 yıl süreyle yönetecek yeni cumhurbaşkanını seçmeye hazırlanıyor.

Üç adayın yarışacağı seçimlerde oy kullanma işleminin yarın sabah yerel saatle 7’de başlayacağı belirtilirken, Suriye’de yayımlanan el-Vatan gazetesi, güvenlik güçlerinin seçimlerin güvenliği için yoğun güvenlik önlemleri aldığını bildirdi.

Suriye İçişleri Bakanlığı, yurt içinde ve dışında seçmen yeterliliğine sahip 15 milyon 845 bin 575 kişi olduğunu açıkladı.

Seçimlerin ülkenin tüm illerini kapsadığını belirten içişleri bakanlığı, 9 bin 601 seçim bölgesinde 117 bin 76 sandık kurulacağını ifade etti.

Ülkenin çatışmalı bölgelerinden biri olan Halep’teki devlet yetkililerinden Hüseyin Raho, el-Vatan gazetesine yaptığı açıklamada, Halep’te 427 seçim bölgesine bağlı 783 sandık, kırsalda ise 76 sandık kurulacağını söyledi.

Suriye Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Hişam Şear, SANA haber ajansına yaptığı açıklamada, yurt dışında daha önce kullanılan oyların yurt içinde kullanılan oylarla birleştirilerek sayılacağını ve sonuçların toplu olarak açıklanacağını söyledi.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, bazı ülkelerin yurt dışındaki Suriyelilerin seçimlere katılmasına izin vermediğini hatırlatarak 43 ülkede yapılabilen seçimlere konsolosluklara seçmen kaydı yaptıranların yüzde 95’inin katıldığını açıkladı.

Suriye Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Hişam Şear, seçimlerin ilk turunda herhangi bir adayın yüzde 51 oy alamaması halinde iki hafta içerisinde seçimlerin ikinci turunun yapılacağını ve bu seçimlerde en fazla oy alan kişinin cumhurbaşkanı seçilmiş olacağını açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı